Facebook Share

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inghetata “a la turque” sau Regina Elisabeta din Benesti
Admin Absent
www.Colocviu.ro
Administrators

Subiecte: 577
Alăturat: Oct 2012
Reputaţie: 1
Sexul: Masculin
Inghetata “a la turque” sau Regina Elisabeta din Benesti
 Un motor puternic de tractor se aude, dinspre intrarea în curtea vechiului conac al Otetelişenilor de la Beneşti. Sunt Rusaliile şi zeci de săteni au venit să viziteze conacul; un acordeon şi un grup de copii căluşari dau atmosferă de petrecere câmpenească.
Tractorul care le-a atras tuturor atenţia este condus de un bătrân ars de soare şi zâmbitor : Ion. In spatele lui în remorcă,  se înalţă semeaţă ca o regină cu batic, Elisabeta.

[Imagine: Image-1-290x290.jpg]
Elisabeta şi Ion Ceausu

Nu ştiu cine i-a trimis, dar Ion şi Elisabeta au ajuns la fix. Cei doi soţi Ceauşu produc şi vând îngheţată de peste 45 de ani, imi spune nea` Ion de îndată ce ma apropii de tractor, care între timp i-a atras în jur pe toţi cei prezenţi la conac.

Nea  Ion e mulţumit, ştie că şi de această dată le aduce bucurie cu aromă de lămâie şi căpşuni celor din jurul său, mai ales că a lucrat toată noaptea să o pregătească.

E mândru de ce produce şi de abia aşteaptă să îmi explice că butoiul, din care Elisabeta serveşte de la înălţime îngheţată, are o tehnlogie care nu a dat greş niciodată. Izolat bine, butoiul e vătuit cu un strat de sare care menţine chiar şi o săptămână îngheţata intactă.

Din 1982, Ion şi Elisabeta fac îngheţată pe care o duc acum consumatorilor cu un tractor, dar pe vremuri butoiul de sare, în care se  transporta dulceaţa rece, era tras de cal prin  bâlciurile şi nunţile din satele apropiate.

Reţeta lor e învăţată de la un anume Dumitru Ion care făcea îngheţată din timpul regilor cu o metodă ştiută de la turci. Un nou Ion, al nostru nea Ion,  şi alţii au stat în ucenicie vreo 2 ani, până să înveţe să facă ei înşişi pasta de consistenţa unei maioneze, pe care ulterior o amestecă circular de jos în sus, într-o cadă. Din momentul acesta începe „bătaia” în continuu a îngheţatei timp de vreo 45 de minute şi apoi, din când în când, cam  alte 7 ore, până se ajunge la un produs brut, cu solzişori de gheaţă, despre care Nea Ion spune, că nu se topeşte după 3 paşi, ca îngheţata de la Bucureşti, concurenţă testată şi criticată fiindcă “orice ar face nu are prospeţimea” celei produse de el şi Elisabeta.

[Imagine: Image-5-290x290.jpg]
Elisabeta Ceauşu

Pe vremuri gheaţa era adusă chiar şi “cu 122 de căruţe” de pe Olteţ, în timpurile bune când cererea era mai mare şi Nea Ion producea „industrial” pentru nunţi şi bâlciuri.

Pasta de îngheţată, aşa cum a învaţat Nea Ion, se obţine prin fierberea unui ciulin de săpunăriţe, plantă asemănătoare hreanului, care odată aflată la un punct termic înalt se umflă ca săpunul. Săpunăriţa, găsesc pe internet, este o plantă care creşte în locuri nisipoase, pe marginea râurilor, folosită în medicină ca expectorant. Este folosită şi pentru producţia halvalei şi alviţei.

Maioneza obţinută din fierberea săpunăriţei lucrează ca un întăritor şi conservant pentru îngheţata lui Nea Ion. „Mult timp turcii nu au vrut să dezvăluie acest secret, dar reţeta s-a aflat între timp, ulterior fiind  preluată chiar şi de austrieci”,  îmi spune Nea Ion şoptit ca într-o confesiune,  chiar dacă misterul ingredientului secret a fost dezvăluit de peste 150 de ani.
Tanti Elisabeta şi Nea Ion se mândresc cu această îngheţată cu care au crescut  „copii deveniţi avocaţi sau medici la Bucureşti”.
Vara când aceştia se întorc la bunici tânjesc, chiar dacă sunt „oameni în toată firea”, după aroma copilăriei şi îl caută prin sate pe Nea Ion, plecat să vândă îngheţata sa.

E o afacere bine organizată, pe care o promovează cu mijloacele rudimentare puse la dispoziţie. Nea Ion îşi face reclamă pe unde apucă: în faţa mea, în faţa politicienilor care îi strâng mâna ocazional înainte de alegeri sau pur şi simplu când trece pe uliţele satului le reaminteşte celor încinşi să vină după „AROMATA ÎNGHEŢATA”.

Informaţiile de actualitate nu le lipsesc celor doi soţi de 79 de ani, deşi au trăit toată viaţa la sat. Nea Ion studiază piaţa îngheţatei, mai ales că e nevoit să cumpere cornetele de îngheţată tocmai de la Craiova sau Târgu Jiu şi se declară dezamăgit că măsura de reducere a TVA-ului la 9% pentru produsele de panificaţie nu a inclus şi aceste cornete, care „costă mult, fiecare câte 1 leu”.
Nea Ion e optimist  şi spune că afacerea sa nu s-a topit şi o va duce mai departe cât are zile; de altfel cât am vorbit noi Tanti Elisabeta a şi vândut 50 de îngheţate.

Butoiul albastru s-a terminat, a fost o zi bună pentru soţii Ceauşu, plecarea este la fel de triumfală ca apariţia lor. Tanti Elisabeta stă în picioare şi este tractată în remorcă, zâmbeşte mândră şi e urmărită de saluturile şi privirile celor pe care i-a servit cu îngheţată.
Citat:Fotografii realizate de Valentina Sandovici în timpul programului de rezidenţă Artoteca pentru jurnalişti culturali şi fotoreporteri.

[Imagine: Image-51-290x290.jpg]
Autor: Claudiu Zidaru
 Sursa: artoteca.ro

Dura Zi
Bunul simt ne autocenzureaza. Cand acesta nu exsista, ne cenzureaza moderatorii.
(Ultima modificare: 31-03-2017, 09:24 PM de Admin.)
31-03-2017, 09:15 PM
[-]
Raspunde folosind Facebook: 

Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Site-uri electronice! AndreyBBS 6 4,086 29-02-2016, 11:14 AM
Ultimul mesaj: sandork
  Scaune auto pentru copii cu Isofix mariana 1 1,372 26-01-2016, 11:31 AM
Ultimul mesaj: Floricica
  De ce DORM MEREU copiii din bratele femeilor care cersesc Admin 0 1,306 01-12-2015, 08:11 PM
Ultimul mesaj: Admin
  Top 10 - atrocitati savarsite in numele religiei Admin 0 751 18-11-2015, 08:21 PM
  Ce inseamna guvern tehnocrat ? Admin 0 820 07-11-2015, 08:45 PM
  Suntem controlati la fiecare pas Admin 0 854 18-10-2015, 06:24 PM
Exclamation Monitorizarea Google Admin 0 668 18-10-2015, 05:06 PM
  Carucioare copii - iLBambino Lucciana87 1 1,713 05-03-2015, 11:32 AM
Ultimul mesaj: Daniella90
  Caut camin particular de batrani Lucciana87 0 929 18-02-2015, 04:47 PM
Ultimul mesaj: Lucciana87
  Cum am primit 50 de lei ca să-l aplaud pe Victor Ponta Admin 0 1,255 01-11-2014, 12:28 PM

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)
Schimba Link cu Forum Colocviu.ro Reîntoarce-te Sus

All content © copyright Forum Colocviu.ro Designed by Audentio Design Traducere MyBB Romania